•  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  26414134 - ۰۲۱

كونژیكتیویت (التهاب ملتحمه چشم)

اگر سفیدی یك یا دو چشم فرزندتان و لبه تحتانی هر یك از پلك هایش قرمز است به احتمال زیاد ملتحمه چشم او دچار التهاب شد است كه به عنوان چشم صورتی یا قرمز نیز نامیده می شود.

 

 

پلك فرزند من صورتی رنگ است و ترشحات دلمه بسته دارد. آیا چشم او عفونت كرده است؟

اگر سفیدی یك یا دو چشم فرزندتان و لبه تحتانی هر یك از پلك هایش قرمز است به احتمال زیاد ملتحمه چشم او دچار التهاب شد است كه به عنوان چشم صورتی یا قرمز نیز نامیده می شود. كونژیكتیویت وقتی رخ می دهد كه عفونت یا مواد آلرژن یا بعضی مواد محرك سبب تحریك و التهاب غشا شفافی می شود كه سفیدی چشم و داخل پلك را پوشانده است. هنگامی كه سیستم ایمنی چشم فرزندتان بطور طبیعی بر علیه عوامل خارجی و عفونت فعالیت می كند، واكنش ملتحمه سبب اشك آلود شدن چشم همراه با ترشحات دلمه بسته می شود. درمان به موقع كونژیكتیویت مهم و قابل اهمیت است. بنابراین بلافاصله بعد از اینكه این علائم را مشاهده كردید با پزشك فرزندتان تماس بگیرید.

چطور می توانم بفهمم كه عامل ایجاد كننده كونژیكتیویت چه بوده است؟

پزشك معالج فرزندتان چشمهای او را معاینه می كند و با سؤالاتی كه از شما می پرسد عوامل احتمالی موجود را بررسی می كند:

اگر كونژیكتیویت فرزند شما به همراه سرماخوردگی باشد، احتمالا ویروس عامل كونژیكتیویت است. ویروسها شایع ترین علت و عامل كونژیكتیویت هستند.

اگر چشمان فرزندتان ترشحات ضخیم زرد رنگ دارد كه موجب دلمه بسته و موجب چسبندگی پلك ها شده باشد، احتمالا عامل آن باكتری مثل استافیلوكوك، استرپتوكوك یا هموفیلوس است.

اگر چشمهای فرزندتان متورم شده، خارش دارد و علاوه بر چشمان قرمز، اشك ریزش و آبریزش بینی نیز داشته باشد آلرژی و حساسیت به مواد محرك مثل گرد و غبار، گرده گلها یا دود سیگار مطرح است. كونژیكتیویت آلرژیك معمولا عفونی نمی شود؛ اما اگر فرد مرتب در معرض آلرژن باشد احتمال عفونت نیز وجود دارد.

چطور می توانم كونژیكتیویت را درمان كنم؟

درمان كونژیكتیویت به عامل ایجاد كننده آن بستگی دارد.

كونژیكتیویت ویروسی:

كونژیكتیویت ویروسی معمولا در عرض یك هفته خود به خود بهبود پیدا می كند. پزشك به شما توصیه خواهد كرد كه با آب گرم چشمان او را شستشو داده و ترشحات خشك شده را به آرامی با آب گرم پاك كنید. اگر چشمان او بعد از دو هفته بهتر نشد حتما به پزشكش اطلاع دهید.

اگر فرزندتان كونژیكتیویت ویروسی یا باكتریایی داشته باشد كمپرس گرم ممكن است سبب كاهش درد و راحتی او شود. با یك پارچه پاك و استریل كه با آب گرم خیس شده است بطور آرام هنگامیكه او در حال گوش دادن به موسیقی یا داستانی است چشمان او را پاك كنید.

 هشدار

كونژیكتیویت ویروسی و باكتریایی شدیدا مسری و واگیردار هستند، مواظب باشید كه از پخش شدن این عفونتها جلوگیری كنید. بعد از هر بار مراقبت از چشمان فرزندتان دستهایتان را به خوبی بشویید. حوله، لباس و رختخواب او را از دسترس دیگران دور نگه دارید و آنها را مرتبا شستشو دهید.

در مورد حضور فرزندتان در مدرسه، باید ببینید برنامه و خط مشی مدرسه فرزندتان در این مورد چگونه است. بعضی از مدارس بعد از 24 ساعت از شروع درمان اجازه حضور به دانش آموز را سر كلاس می دهد. بعضی از مدارس تا پاك شدن تمام علائم و نشانه های بیماری اجازه حضور سر كلاس را به دانش آموز نمی دهند.

 

كونژیكتیویت باكتریایی:

اگر عامل كونژیكتیویت باكتری باشد پزشك معالج برای حدود 7 روز قطره و پماد آنتی بیوتیك تجویز می كند. ممكن است شما فكر كنید استفاده از پماد راحتتر از قطره است. دستهای خود را تمیز بشویید سپس به آرامی پلك پایین چشم فرزندتان را كمی پایین بكشید و سپس یك لایه پماد در طول پلك تحتانی بمالید.

وقتیكه فرزندتان پلك می زند یا پلكهایش را می بندد پماد داخل چشمش می رود.

اگر از قطره استفاده می كنید آنرا در گوشه داخلی چشمش بچكانید. وقتیكه چشمهایش بسته است چكاندن قطره راحتتر است و بعد از باز كردن چشمها قطره داخل چشم می رود.

قبل و بعد از چكاندن قطره حتما دستهایتان را بشویید. هرگز این داروها را مشتركا با فرد دیگری استفاده نكنید. داروهای قدیمی و استفاده شده كاملا استریل نیستند و ممكن است عفونت را بدتر كنند.

دارو را بطور منظم و تا پایان طول درمانی كه پزشك تعیین كرده است استفاده كنید؛ حتی اگر علائم و نشانه های بیماری تخفیف یافته یا برطرف شده باشد. آنتی بیوتیك را قطع نكنید در غیر این صورت ممكن است عفونت عود كند. پزشك احتمالا به شما توصیه می كند قبل از استفاده از دارو چشمهای فرزندتان را با آب گرم بشویید و ترشحات خشك شده را از روی چشمش پاك كنید زیرا وجود مایع عفونی روی چشم می تواند اثر آنتی بیوتیك را كم كند، بعلاوه فرزند شما ممكن است از كمپرس گرم لذت ببرد.

كونژیكتیویت آلرژیك:

ازآنجائیكه تماس فرزند شما با یك ماده آلرژن سبب این نوع كونژیكتیویت شده است، بهتر است آن آلرژن را شناخته و فرزندتان را از آن دور نگه دارید. اگر كونژیكتیویت آلرژیك سبب سلب آرامش و آسایش فرزندتان شود ممكن است پزشك معالجش برای او قطره تجویز كند (بعضی از آنها فقط برای چند روز باید استفاده شوند. اطلاعات كافی را در این مورد از پزشك یا داروساز بخواهید) و اگر فرزندتان آلرژی دیگری غیر از كونژیكتیویت داشته باشد، ممكن است پزشك او آنتی هیستامین خوراكی داروهای دیگر ضد آلرژی را تجویز كند. كمپرس سرد نیز در این موارد كمك كننده است.

 
 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « عفونت گوش سینوزیت »

فرم ورود

راه های تماس با فرامهد

سه راه متفاوت برای تماس با گروه پشتیبانی فرامهد وجود دارد .اولین راه ارسال تیکت است که در آن صورت تیکت شما بررسی و بدان پاسخ داده می شود. دومین راه به ایمیل های شرکت که در سایت نیز درج شده اند ایمیل ارسال نمایید .و آخرین راه نیز تماس با شماره تلفن فرامهد می باشد.هدف ما رضایت شماست.

آدرس ایمیل فرامهد : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس فرامهد : 26414134-۰۲۱
آدرس سایت رسمی فرامهد : www.faramahd.ir