•  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  26414134 - ۰۲۱

عفونت گوش

عفونت گوش بعد از سرماخوردگی شایع ترین بیماری كودكان است. در حقیقت سه چهارم كودكان قبل از اینكه به 3 سالگی برسند، یكبار دچار عفونت گوش شده اند.

درد اولین علامت است. ممكن است فرزند شما بگوید كه گوش درد دارد یا خود شما متوجه شوید كه او گوشش را می كشد. ابتلاء اخیر به سرماخوردگی یا سینوزیت نیز در تشخیص كمك كننده است. او ممكن است تب داشته باشد یا اصلا تب نداشته باشد.

علائم زیر را ممكن است در او ببینید:

  • كاهش اشتها. عفونت گوش ممكن است جویدن و بلع را دردناك كند.
  • تغییر در عادت خوابیدن. دراز كشیدن و خوابیدن ممكن است موجب افزایش درد در سمت گوش بیمار شده و اختلال در خوابیدن بوجود آورد.
  • اسهال و استفراغ. ویروسی كه موجب عفونت گوش می شود ممكن است بر دستگاه گوارش نیز اثر بگذارد.
  • خروج مایع زرد یا نسبتا سفید از گوش. البته در اكثر بچه ها ااتفاق نمی افتد اما می تواند نشانه ای از وجود سوراخ كوچك در پرده گوش باشد كه از طریق آن چرك و عفونت به بیرون تخلیه می شوند. در اكثر موارد بعد از بهبود و پاك شدن گوش از عفونت، این سوراخ خود به خود ترمیم خواهد شد.
  • بوی نامطبوع. شما ممكن است یك بوی عفونت و نامطبوع از گوش عفونی شده احساس كنید.
  • اشكال در شنیدن صداها. تجمع مایع در گوش میانی ممكن است مانع شنیدن اصوات شود.
  • ایجاد اختلال در حفظ تعادل بدن. گوش در حفظ تعادل، كمك كننده است. بنابراین ممكن است شما احساس كنید كه فرزندتان قادر به حفظ تعادل خودش نیست و نسبت به قبل كمی دچار مشكل شده است.

عفونت گوش چقدر شایع است؟

عفونت گوش بعد از سرماخوردگی شایع ترین بیماری كودكان است. در حقیقت سه چهارم كودكان قبل از اینكه به 3 سالگی برسند، یكبار دچار عفونت گوش شده اند.

عامل عفونت گوش چیست؟

عفونت گوش معمولا توسط باكتری ایجاد می شود. اما ویروس ها نیز می توانند عامل آن باشند. این وضعیت هنگامی رخ می دهد كه مایع پشت پرده گوش تجمع پیدا می كند و سپس عفونی می شود. بطور طبیعی هر مایعی كه در این ناحیه جمع شود، توسط شیپور استاش (لوله یا مجرایی كه گوش میانی را با حلق ارتباط می دهد) تخلیه می شود. اما اگر شیپور استاش دچار انسداد شود – كه در سرماخوردگی، سینوزیت و حتی آلرژی بطور شایعی این اتفاق می افتد– این مایع در گوش میانی گیر می افتد و تخلیه نمی شود.

میكروبها محیطهای تاریك و گرم و مرطوب را دوست دارند، بنابراین گوش میانی كه از مایع پر شده است، محل خوبی برای رشد و تغذیه آنها به حساب می آید. همانطور كه عفونت بدتر می شود، التهاب در پشت و پرده گوش بیشتر شده و ایجاد درد می كند. تب در صورتی دیده می شود كه بدن فرزند شما سعی كند بر علیه عفونت مبارزه كند. در چنین شرایطی كه التهاب گوش میانی با تجمع مایع، درد، قرمزی پرده گوش و بعضی اوقات تب بروز می كند، در پزشكی عفونت حاد گوش میانی یا acute otitis media نامیده می شود. (AOM)

از آنجا كه در بچه ها شیپور یا لوله استاش كوتاه است (كمتر از یك و نیم سانتیمتر) و بطور افقی است آنها خیلی مستعد به عفونت گوش میانی هستند.همینطور كه آنها بزرگ می شوند، لوله بلندتر شده و بیشتر عمودی می شود و خروج یا تخلیه مایع آسانتر صورت می گیرد.

چه وقت من باید با دكتر تماس بگیرم؟

اولین علائم عفونت گوش را كه دیدید با دكتر تماس بگیرید. او از شما می خواهد كه نزد او بروید و گوش فرزندتان را با وسیله ای كه اتوسكوپ نامیده می شود معاینه می كند. اگر پرده گوش كودك قرمز، متورم و مرطوب به نظر برسد، به احتمال بسیار زیاد عفون گوش میانی را مطرح می كند. ممكن است او بخواهد گوش فرزندتان را با دستگاهی بنام pneumatic otoscope معاینه كند. در این معاینه حركت پرده گوش را در پاسخ به جریان های كوچك هوا كه توسط دستگاه آزاد می شود، ملاحظه می كنند. اگر پرده گوش در مقابل این جریان های هوا حركتی نداشت بدین معنی است كه تجمع مایع در گوش میانی وجود دارد و ممكن است گوش میانی عفونی شده باشد.

پزشك برای درمان عفونت فرزند من چكار می كند؟

درمان به علائم بستگی دارد. توصیه می شود كه اگر كودك بین 2 تا 12 سال باشد به او آنتی بیوتیك داده شود. اگر علائم حاد است و پزشك به تشخیص عفونت حاد گوش میانی اطمینان دارد بهتر است تخلیه انجام شود. اگر پزشك اطمینان ندارد یا كودك علائم حاد ندارد، پزشك می تواند او را به مدت 48-24 ساعت تحت نظر بگیرد و ببیند آیا بدون مصرف آنتی بیوتیك علائم او بهتر شده است یا نه؟ 80% بچه ها با تشخیص عفونت حاد گوش میانی بدون دریافت آنتی بیوتیك بهتر می شوند. اما معمولا پزشك برای اینكه نمی تواند كودك را به دقت تحت نظر داشته باشد و برای جلوگیری از بروز عوارض در صورت شك قوی هم آنتی بیوتیك تجویز می شود. هر چه كودك بیمار تر به نظر برسد لازم است اقدامات احتیاطی بیشتری بكار برد و دارو را زودتر شروع كنید.

اگر برای فرزند شما دارو تجویز شده است آن را بطور كامل به او بدهید و دوره درمان را كامل كنید. بعد از یك هفته او را برای ویزیت مجدد نزد پزشك معالج ببرید تا از موثر بودن داروها اطمینان پیدا كند.

بخاطر داشته باشید آنتی بیوتیك سبب كاهش درد در 24 ساعت اوّل نمی شود، در واقع اثر تسكین دهندگی آن به تدریج و بعد از 24 ساعت اول شروع می شود. برای كاهش درد بهتر است از مقدار مناسب استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده كنید. (هرگز به فرزندتان آسپرین ندهید زیرا او را مستعد سندرم Reye’s می كند كه نادر اما كشنده است).

كمپرس گرم یا قطره گوش نیز ممكن است برای او مفید باشد (از پزشك فرزندتان در مورد بهترین قطره گوش سؤال كنید) بالا نگه داشتن سرش هنگامیكه دراز كشیده یا خوابیده است نیز می تواند كمك كننده باشد.

اگر درمان با آنتی بیوتیك را شروع كرده اید و یا هنوز شروع نكرده اید و حال عمومی او بعد از چند روز بهتر نشد  اگر هنوز تب دارد، یا هر یك از علائم هنوز وجود دارد و حالش بدتر شده است  به پزشكش اطلاع دهید. ممكن است او لازم بداند آنتی بیوتیك فرزندتان را تغییر دهد.

برا ی پیشگیری از عفونت گوش چه می توانیم بكنیم؟

عفونت گوش به خودی خود مسری و واگیردار نیست، اما عفونت دستگاه تنفسی كه قبل یا به همراه آن است مسری است. بچه های سنین مدرسه بیشتر در معرض ابتلا به عفونت گوش هستند زیرا با میكروبهای بیشتری در تماس هستند. برای كاهش سرایت و پخش میكروب دستهایتان را همیشه بعد از رفتن به توالت و قبل از آماده كردن غذا بشوئید؛ همینطور به كودكانتان آموزش دهید هر بار قبل از غذا خوردن دستهایش را بشوید.

راههای دیگری كه می تواند از عفونت گوش جلوگیری كند:

  • اگر فرزند شما مكررا دچار عفونت گوش می شود، بخصوص بعد از ابتلا به آنفولانزا موضوع را با پزشك معالجش در میان بگذارید شاید او لازم بداند كه فرزندتان واكسن آنفولانزا دریافت كند. (اگر چه واكسن آنفولانزا برای تمام كودكان توصیه نمی شود)
  • فرزندتان را از تمام انواع دودهای تنباكو و سیگار دور نگه دارید. دود سیگار ریسك ابتلا به عفونت گوش را بالا می برد. در حقیقت اگر او بطور معمول در معرض دود قرار دارد بیشترین ریسك را برای ابتلا به عفونت های عود كننده گوش دارد. اجازه ندهید كسی در منزل شما سیگار بكشد و فرزندتان را از محیط های آلوده به دود سیگار دور نگه دارید.

فرزند من مكررا عفونت گوش می گیرد، آیا جراحی یا روش دیگری برای درمان وجود دارد؟

اكثر بچه ها یكبار عفونت گوش می گیرند اما اگر كودكی علیرغم مصرف درست آنتی بیوتیك، مكررا دچار عفونت گوش میانی شود ممكن است كاندید خوبی برای قرار دادن لوله در گوش باشد.این عمل كه به نام میرنگتومی (myringotomy) نامیده می شود برای جلوگیری از عود مكرر بیماری در بسیاری از كودكان مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل با بیهوشی انجام می شود. متخصص گوش و حلق وبینی یك برش كوچك روی پرده گوش ایجاد می كند و یك لوله كوچك در آن شكاف قرار می دهد. این لوله فشار را آزاد می كند و مانند یك دریچه عمل می كند و اجازه می دهد هوا داخل شود و مایعات خارج شوند، در نتیجه باكتری نمی تواند در آن محیط رشد كند. این لوله در واقع یك مجرای استاش مصنوعی است كه اجازه می دهد گوش تنفس كند تا اینكه شیپور استاش اصلی بتواند عمل خود را به درستی انجام دهد. ممكن است پزشك معالج فرزند شما این روش را برای او توصیه كند زیرا كودكی كه دائما مایع در گوشش وجود دارد نه تنها مورد مناسبی برای عفونت مكرر گوش است بلكه ممكن است دچار كاهش شنوایی نیز بشود. البته هنوز تمام پزشكان بر ضرورت انجام این عمل توافق ندارند و بعضی پزشكان اعتقاد دارند كه این عمل واقعا ضروری بنظر نمی رسد.

كودكانی كه عفونت مكرر گوش یا عفونت مقاوم به درمان های عادی دارند ممكن است در آینده دچار كاهش شنوایی و مشكلاتی در زندگی می شوند، بخصوص وقتیكه در محیط شلوغی مثل كلاس درس بخواهند به صدایی گوش دهند. بعضی از این كودكان، بخصوص آنهایی كه تأخیر رشد دارند یا كسانیكه تأخیر در گفتار دارند، بیشتر مستعد ابتلا به مشكلات رفتاری هستند. البته طول مدت اختلال شنوایی و شدت آن، هر دو از عوامل مهمی در انتخاب روش میرنگوتومی به حساب می آیند.

در مورد اینكه شما چه تصمیمی بگیرید، آیا از لوله گوش برای فرزندتان استفاده كنید یا خیر، بطور كلی هنوز نمی توان جواب قطعی داد. با پزشك معالج فرزندتان صحبت كنید، مزایا و مضرات آن را در نظر بگیرید و سپس تصمیم گیری كنید.

آیا عفونت گوش مساله جدی است؟

بله، می تواند جدی باشد. عفونت گوش درمان نشده یا حاد می تواند منجر به پارگی پرده گوش كودك شود. البته پارگی پرده گوش اغلب اتفاق نمی افتد و معمولا در صورتیكه اتفاق بیفتد خود به خود و به سرعت ترمیم پیدا می كند. اما به این نكته توجه داشته باشید در صورتیكه این مساله برای فرزندتان رخ داد، او را جهت پیگیری و اطمینان از ترمیم پارگی پرده گوشش مجددا نزد پزشك ببرید. عفونت مكرر گوش می تواند منجر به كاهش شنوایی و به جا گذاشتن زخم و اثر آن شود. در موارد نادر عفونت گوش درمان نشده، می تواند منجر به عفونت استخوان جمجمه در پشت گوش (ماستوئیدیت) یا مننژیت شود.

 
 
 

فرم ورود

راه های تماس با فرامهد

سه راه متفاوت برای تماس با گروه پشتیبانی فرامهد وجود دارد .اولین راه ارسال تیکت است که در آن صورت تیکت شما بررسی و بدان پاسخ داده می شود. دومین راه به ایمیل های شرکت که در سایت نیز درج شده اند ایمیل ارسال نمایید .و آخرین راه نیز تماس با شماره تلفن فرامهد می باشد.هدف ما رضایت شماست.

آدرس ایمیل فرامهد : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس فرامهد : 26414134-۰۲۱
آدرس سایت رسمی فرامهد : www.faramahd.ir