•  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  26414134 - ۰۲۱

مننژیت

مننژیت در بچه های 2 تا 3 ماهه را مننژیت نوزادی می نامند. مننژیت در نوزادان چه با عامل ویروس و یا باكتری خطرناك است. اما در بچه های بزرگتر مننژیت ویروسی خفیف تر است و معمولا طی 10 روز خود به خود بهبود پید می كند.

 

مننژیت چیست؟

پرده یا غشایی كه روی بافت مغز و طناب نخاعی را می پوشاند و در حد فاصل بین استخوان جمجمه و مغز، یا بین مهره ها و نخاع قرار می گیرد مننژ نام دارد و به التهاب این لایه پوشاننده مننژیت می گویند. مننژیت اغلب توسط ویروسها یا باكتریها ایجاد می شود. اگر مننژیت بر اثر باكتری ایجاد شود مننژیت عفونی و اگر بواسطه ویروس یا سایر عوامل باشد مننژیت غیر عفونی نامیده می شود.

مننژیت در بچه های 2 تا 3 ماهه را مننژیت نوزادی می نامند. مننژیت در نوزادان چه با عامل ویروس و یا باكتری خطرناك است. اما در بچه های بزرگتر مننژیت ویروسی خفیف تر است و معمولا طی 10 روز خود به خود بهبود پید می كند. مننژیت باكتریایی معمولا شدیدتر است و می تواند مساله جدی به حساب آید.

اكثر ویروسهایی كه در بچه ها سبب مننژیت می شوند ا زگروه انتروویروسها هستند.

بطور مثال ویروسی (بنام كوكساكی) كه در بیماریهای پشت دست، پا و دهان دیده می شود و می تواند عامل مننژیت باشد، انتروویروس است. از ویروسهای دیگر، هرپس سیمپلكس (عامل بیماری تب خال و سرماخوردگی های شدید و حاد) را می توان نام برد. از باكتریهای عامل مننژیت هم می توان استرپتوكوك بتا همولیتیك (GBS) و هموفیلوس آنفولانزا تیپ B را نام برد.

چقدر احتمال دارد فرزند تب دار من مننژیت داشته باشد؟

خیلی كم، اما اگر شما شك دارید كه او مننژیت دارد، جهت معاینه حتما و سریعا او را نزد پزشك ببرید. سالانه تعداد زیادی از كودكان، نوجوانان و بالغین به مننژیت مبتلا می شوند كه درصد كمی از آنها را كودكان كم سن تشكیل می دهند. اما به هر حال هر كس ممكن است در هر سنی مبتلا به مننژیت شود.

علائم مننژیت چیست؟

علائم این بیماری كمی گمراه كننده است و ممكن است خیلی راحت متوجه علائم آن نشوید، زیرا علائم آن در تمام افراد یكسان نیست و در همه به یك صورت ظاهر نمی شود. اما خوشبختانه نشانه هایی دارد: تب، سفتی گردن، سر درد و حساسیت به نور.

اگر فرزند شما مننژیت داشته باشد اغلب تحریك پذیر و بیقرار است و ممكن است از غذا خوردن امتناع ورزد. ممكن است اسهال و استفراغ داشته باشد. دستهایش سرد باشد، دانه های قرمز پوستی در تمام بدنش دیده شود یا پوستش نقطه نقطه ای باشد كه ممكن است بی رنگ یا آبی شود. ممكن است اختلال در تنفس داشته باشد و یا تشنج كند.

كاری كه می توانید برای تشخیص سریعتر بیماری بكنید این است كه از فرزندتان بخواهید سرش را پائین بیاورد و چانه اش را به سینه اش بچسباند (برساند)؛ اگر او نتوانست این كار را انجام دهد یا با درد زیاد این كار را انجام داد به احتمال زیاد مننژیت دارد و بلافاصله باید به پزشكش اطلاع دهید یا او را به اورژانس ببرید. در واقع هرگاه كوچكترین احتمالی از ابتلا فرزندتان به مننژیت داشتید باید سریعا او را نزد پزشك ببرید. درمان سریع و به موقع بسیار حائز اهمیت است. هر گونه تاخیر در درمان می تواند منجر به كری، عقب ماندگی ذهنی و مرگ بشود.

كاری كه پزشكان در معاینه برای تشخیص اولیه مننژیت انجام می دهند این است كه كودك را به پشت می خوابانند و درحالی كه دست را زیر گردن وی قرار داده اند سر كودك را بلند می كنند. در صورت ابتلا به مننژیت گردن كودك خم نمی شود و بدن همراه با سر بالا می آید.

اگر فرزندم مننژیت گرفته باشد چطور می توانم بفهمم چقدر بیماریش جدی و حاد است؟

از آنجا كه علائم مننژیت ویروسی و باكتریایی خیلی شبیه به هم هستند، فقط یك پزشك می تواند دراین مورد به شما جواب دهد. اگر پزشك شما مشكوك باشد كه فرزندتان مبتلا به مننژیت است اقدام به كشیدن مایع نخاعی می كند (در پزشكی به LP معروف است).

برای كشیدن مایع نخاعی، كودك را به حالت جنینی می خوابانند، زانوها را خم و به داخل شكم می كشانند و اقدام به كشیدن مایع نخاعی از ناحیه كمر می كنند. كودكِ بیمار و تحریك پذیر، معمولا دوست دارد دراین وضعیت بخوابد یا دراز بكشد. خطر كشیدن مایع نخاعی خیلی كمتر از آن است كه به نظر می رسد و در واقع فواید حاصل از این اقدام تشخیصی (در صورت ابتلا به مننژیت) قابل مقایسه با عوارض ناشی از مننژیت تشخیص داده نشده و بدون درمان است.

پزشك جهت كاهش درد و سوزش ناشی از ورود سوزن مخصوص، ممكن است یك بی حسی موضعی بدهد و سپس یك سوزن كوچك توخالی در فضای بین مهره ای وارد كرده و اقدام به كشیدن مایع نخاعی (به مقدار خیلی كم) بكند و آن را برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستد (اگر شما برای زایمانتان بی حسی اپیدورال گرفته باشید بخوبی می دانید جای آن نقطه كجاست). آزمایش خون و ادرار نیز برای تشخیص كمك كننده است.

آنالیز اولیه كه در یك تا دو ساعت اول صورت می گیرد یك اطلاعات اولیه در مورد بیماری به پزشك می دهد. آنالیز بعدی اطلاعات دقیق و قطعی در مورد اینكه آیا فرزند شما مننژیت دارد یا خیر به پزشك می دهد و اینكه اگر مننژیت دارد آیا ویروسی است یا باكتریایی و چه نوع باكتری مسبب آن بوده است. گزارش كامل معمولا در عرض 72 ساعت آماده خواهد شد. اما گزارش اولیه طی 48- 24 ساعت آماده می شود. اگر كودك خیلی بیمار باشد پزشك معالج منتظر نتایج آزمایشها نخواهد ماند؛ او درمان اولیه را شروع می كند تا اینكه نتایج آزمایش ها آماده شود و نشان دهد كه مننژیت ویروسی است و باكتریایی نیست.

بهترین درمان چیست؟

درمان بر اساس عامل بوجود آورنده متفاوت خواهد بود.

اگر مننژیت ویروسی باشد، معمولا سیستم ایمنی كودك به قدری قوی است كه بتواند بر علیه آن مبارزه كند و سبب بهبود می شود، اغلب آنتی بیوتیك لازم نیست، اگر چه پزشك معمولا داروهایی برای تسكین تجویز می كند.

می توانید اسباب راحتی و تسكین او را فراهم كنید، مانند اقداماتی كه در مورد بیمار آنفولانزایی انجام می دهید استراحت كافی، مصرف مایعات فراوان، استفاده از دارو برای كاهش درد و تب كمك كننده خواهد بود.

در بعضی موارد لازم است كودك چند روز در بیمارستان بستری شود تا علائم و حال عمومی او مرتبا چك شود.

مننژیت باكتریایی:

داستان مننژیت باكتریایی چیز دیگری است، باید باكتری مهاجم و بیماری زا را از بدن كودك دور كرد، پزشك برای بیمار سرم گذاشته و داخل سرم آنتی بیوتیك قوی می ریزد. لازم است كودك در حالیكه سرم یا آنژیوكت به او وصل است، حدود 2 هفته در بیمارستان بستری باشد. ممكن است پر دردسر و دشوار باشد اما اگر درمان در ساعات اولیه انجام شود 85% بیماران شفا پیدا می كنند.

به همین علت است كه گفته می شود بسیار مهم است كه در همان ساعات اولیه كه احساس كردید كودكتان علائم مننژیت دارد به پزشك او اطلاع دهید.

كودكان چگونه به مننژیت مبتلا می شوند؟

توضیح ساده ای برای اینكه چرا یك كودك به مننژیت مبتلا می شود در حالیكه كودك دیگری مبتلا نمی شود نمی توان داد. باكتری عامل مننژیت در دهان و حلق اكثر كودكان و بزرگسالان سالم، دیده می شود بدون اینكه مشكلی ایجاد كند. كودكان با نقص ایمنی، بیماری گلبول داسی شكل و آسیبهای جدی به سر، بیشتر از بقیه در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند؛ اگر چه هر كسی ممكن است به مننژیت مبتلا شود.

خوشبختانه مننژیت از نظر واگیری و سرایت مثل آنفولانزا نیست. اگر فرزند شما مننژیت دارد فقط كسانیكه با او ارتباط نزدیكی دارند باید مواظب باشند و این مسائل را رعایت كنند: از بوسیدن او پرهیز كنند، وسایل و اسباب غذا خوردن و آشامیدنی مشترك نداشته باشند، تمام افراد خانواده دستها را بخوبی شستشو دهند. اگر فرزندتان مننژیت باكتریال دارد احتمالا پزشك به افراد خانواده پیشنهاد می كند یك دوره آنتی بیوتیك جهت پیشگیری از مننژیت استفاده كنند.

آیا مننژیت قابل پیشگیری است؟

نه بطور صد در صد، اما تا حدی می توان از ابتلا پیشگیری كرد. مهمترین كاری كه می توانید انجام دهید این است كه كودكانتان را بر علیه این بیماری واكسینه كنید.

البته در ایران واكسن بر علیه مننژیت جزو برنامه واكسیناسیون كشوری نیست اما در برخی از كشورها واكسن هموفیلوس آنفولانزا تیپ B یا بیماری Hib در برنامه رایج واكسیناسیون وجود دارد و مننژیت كودكی را بطور چشمگیری كاهش داده است. این واكسن در 2 و 4 و 6 ماهگی زده می شود و دوز آخر آن نیز پیش از 18-12 ماهگی زده می شود.

واكسن دیگری نیز بر علیه نوع دیگری از مننژیت كه شدیدا كشنده است و عامل آن باكتری پنوموكوك است، وجود دارد.

واكسن دیگری نیز بر علیه باكتری نایسریا مننژیتایدیس وجود دارد كه عامل شایع دیگری در بروز مننژیت است. این واكسن معمولا برای بچه های 12-11 سال استفاده می شود، اما برای بچه های كوچكتر كه احتمال برخورد و خطر ابتلا با این باكتری را دارند و یا در موارد شیوع بیماری هم قابل استفاده است. 

محتوای بیشتر در این بخش: « آلرژی ها عفونت گوش »

فرم ورود

راه های تماس با فرامهد

سه راه متفاوت برای تماس با گروه پشتیبانی فرامهد وجود دارد .اولین راه ارسال تیکت است که در آن صورت تیکت شما بررسی و بدان پاسخ داده می شود. دومین راه به ایمیل های شرکت که در سایت نیز درج شده اند ایمیل ارسال نمایید .و آخرین راه نیز تماس با شماره تلفن فرامهد می باشد.هدف ما رضایت شماست.

آدرس ایمیل فرامهد : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس فرامهد : 26414134-۰۲۱
آدرس سایت رسمی فرامهد : www.faramahd.ir