•  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  26414134 - ۰۲۱

خودارضایی و انحرافات جنسی در کودکان

انحراف جنسی یکی از بزرگترین معضلاتی است که یک جامعه را تهدید می کند. امروزه پائین آمدن سن بلوغ و بالا رفتن سن ازدواج باعث پدید آمدن بسیاری از مشکلات روحی و جسمی در جوانان گردیده است

تعریف

خودارضایی یک رفتار خود تحریکی است که به منظور کسب لذت صورت می پذیرد . کودکان ممکن است خود را با دست یا شیئی دیگر مالش دهند. آنها هنگام انجام این عمل معمولا مشغول ، برافروخته ومبهوت به نظر می رسند ممکن است یک کودک این عمل را چندین بار در روز یا فقط یک بار در هفته انجام دهد. خود ارضایی به طور شایع زمانی رخ می دهد که کودک خواب آلود و خسته و تحت فشار است یا مشغول دیدن تلویزیون می باشد.

علل

برزو خود ارضایی به صورت گهگاه رفتاری طبیعی در بسیاری از نوپایان و کودکان پیش دبستانی است . قریب به یک سوم کودکان در این محدوده سنی وقتی مشغول کاوش درباره اندام خویش هستند پدیده ی خود ارضایی را کشف می کنند و اغلب این عمل را ادامه می دهند چون احساس خوبی نسبت به آن پیدا می کنند برخی ازکودکان به کرات خود را ارضا می کنند چرا  که از چیزی ناراحت هستند مثل وقتی که پستانک از آنها گرفته شده است . برخی دیگر در واکنش به تنبیه یا فشار برای متوقف کردن کامل خودارضایی ، آن را ادامه می دهند . خودارضایی هیچ دلیل پزشکی مشخصی نداردتحریک نواحی تناسلی (مثلا در اثر عفونت) منجر به در یا خارش می شود نه خودارضایی.

سیر قابل انتظار

وقتی کودک شما به پدیده خودارضایی پی می برد ، به ندرت آن را به طور کامل کنار می گذارد و ممکن است هر زمان ناراحتی یا منازعه ای در منزل رخ دهد به آن روی می آورد تا سن 5 یا 6 سالگی اکثر کودکان برخی ملاحظات را درنظر می گیرند و ممکن است فقط در خلوت خود به آن اقدام نمایند . در زمان بلوغ در پاسخ به جهش ناگهانی هورمونها و سائق های جنسی خودارضایی به شکل پدیده ای عمومی در می آید.

سوء تعبیر های رایج

خودارضایی به هیچ نوع آسیب یا صدمه جسمی منجر نمی شود. این پدیده ی غیر طبیعی یا شدید محسوب نمی شود مگر آنکه به شکل ارادی و پس از 5یا6 سالگی در ملاء عام انجام شود. به خاطر داشته باشید خودارضایی بدین معنی نیست که کودک شما انحراف جنسی دارد ، بی مبالات است یا میل جنسی در او بیش از حد افزایش یافته است و فقط در مواردی که بزرگسالان در پاسخ به خود ارضایی یک کودک واکنش شدید نشان دهند و آن را پدیده ای کثیف یا پلید معرفی نمایند ممکن است کودک از نظر هیجانی لطمه ببیند و مثلا دچار احساس گناه شود.

نکاتی را درباره خودارضایی کودکان مرور کنیم:

1- اهداف و نگرش واقعی داشته باشید خاتمه بخشیدن به خودارضایی غیر ممکن است . این واقعیت را بپذیرید که کودک شما این عمل را فرا گرفته است.

2- خودارضایی را در هنگام چرت زدن و خوابیدن نادیده بگیرید . در چنین زمانهایی کودک خود را تنها بگذارید ، کودک را از دمر خوابیدن منع نکنید و اگر دستانش میان پاهایش است از او پرس و جو نکنید.

3-  در سایر وضعیتها توجه کودک خود را به امر دیگری منعطف سازید یا در مورد او انضباط مقرر را انجام دهید  ابتدا سعی کنید حواس اورا به یک وسیله ی بازی یا فعالیت دیگر معطوف نمایید.

4- این روش را با پرستار یا مربی مهد کودکتان در میان بگذارید از مراقب یا مربی کودکتان بخواهید مانند شما ابتدا سعی کنند حواس کودک را پرت نمایند اگر این مساله کارساز نبود انها باید با گفتن

توصیه هایی مانند تو باید الان به من ملحق شوی ، توجه او را به خود جلب نمایند . خودارضایی در مهد فقط در زمان خواب قابل چشم پوشی می باشد.

5- تماس فیزیکی خود را با کودکان افزایش دهید ، برخی کودکان وقتی در طول روز بیشتر در آغوش گرفته می شوند و مورد نوازش قرار می گیرند کمتر دست به خودارضایی می زنند . سعی کنید مطمئن شوید کودکتان حداقل یک ساعت از زمان اختصاصی برای بودن با شما و دریافت عواطف به شکل تماس جسمی برخوردار می شود.

 6-  شایع ترین اشتباهی که والدین انجام می دهند سعی در خاتمه بخشیدن کامل به خودارضایی ا ست. این امر منجر به جنگ قدرتی می گردد که در نهایت والدین بازنده آن خواهند بود . کودکان نباید به خاطر خودارضایی کتک بخورند ، سخنرانی بشنوند یا مورد عتاب قرار بگیرند . خودارضایی را با صفاتی مانند بد،کثیف،شیطانی یا گناه آلود ملقب نفرمایید ، دستان کودک را نبندید ، هیچ نوع بند و بستی به کار نبرید . تمام این روش ها تنها به مقاومت کودک و احتمالا به مهار جنسی او در آینده منجر خواهد گشت

موارد مرتبط

فرم ورود

راه های تماس با فرامهد

سه راه متفاوت برای تماس با گروه پشتیبانی فرامهد وجود دارد .اولین راه ارسال تیکت است که در آن صورت تیکت شما بررسی و بدان پاسخ داده می شود. دومین راه به ایمیل های شرکت که در سایت نیز درج شده اند ایمیل ارسال نمایید .و آخرین راه نیز تماس با شماره تلفن فرامهد می باشد.هدف ما رضایت شماست.

آدرس ایمیل فرامهد : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس فرامهد : 26414134-۰۲۱
آدرس سایت رسمی فرامهد : www.faramahd.ir