•  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  26414134 - ۰۲۱

آیا ممكن است كودك پیش دبستانی من تاخیر در رشد داشته باشد؟

اگر پزشك كودك شما را معاینه كرده و هنوز نگرانید در مراجعه به كس دیگر و پرسیدن نظر او تردید نكنید. به دنبال دكتر اطفالی بگردید كه در مسائل مربوط به رشد متخصص باشد یا اگر در مورد تاخیر رشد زبانی كودكتان نگرانید با یك گفتار درمان مشورت كنید.

وقتی رشد كودك خود را مشاهده و پیشرفت وی را در مراحل زندگی مجسم میكنید، طبیعی است نگران باشید كه آیا رشد وی در مسیر درستش قرار دارد یا نه («تا الان باید ضمیرها رو یاد میگرفت، نه ؟» یا «خواهرش تو این سن خودش لباسشو میپوشید? این چرا نمیتونه؟»). ولی احتمالا رشد او با توجه به برنامهی زمانی خاص خودش خوب پیش میرود.
در اغلب موارد بچهها مراحل مختلف رشد را به موقع و در زمان مورد انتظار پشتسر میگذارند، مراحلی كه با كارهایی از قبیل توالت رفتن و راندن سهچرخه مشخص میشوند? و اگرنه خیلی زود به برنامه میرسند. از سوی دیگر? ردگیری هرچه زودتر مشكلات احتمالی بهتر از این است كه دیر متوجه شویم كودك پیشدبستانیمان با تاخیر واقعی در رشد مواجه است.


«تاخیر در رشد» به چه معناست ؟


پزشكان این عبارت را زمانی به كار میبرند كه كودكی نتواند در محدودهی زمانی نرمال به مرحلهی خاصی از رشد دست یابد. این تاخیر میتواند در یك یا چند زمینه باشد : مهارتهای حركتی ضعیف یا درشت (مثل پریدن و چیدن بلوكها)؛ مهارتهای ارتباطی و زبانی (دو نوع «پذیرشی» مثل درك مطلب? و «بیانی» مثل حرفزدن)؛ مهارتهای كمك به خود (مثل توالت رفتن و لباس پوشیدن)؛ و مهارتهای اجتماعی (مثل برقراری ارتباط چشمی و بازی كردن با دیگران).
به گفتهی كلیر لرنر? متخصص رشد كودك در موسسهی ملی غیرانتفاعی صفرتاسه كه مشوق رشد سالم كودكان است :
«باید به خاطر داشته باشیم علیرغم پیشرفت نوعیِ رشد در سیری معمولی و صعودی، كودكان با سرعتهای متفاوت و به طرق مختلف رشد میكنند»
پس مثلا یك كودك 25 ماهه ممكن است مهارتهای حركتی بسیار پیشرفتهای داشته باشد چون عاشق گشت و گذار و ارتباط برقرار كردن از طریق حركت بوده و علاقهی چندانی به مداد نداشته؛ درحالی كه كودكی دیگر در همان سن خوب نقاشی كند ولی در مهارتهای حركتی توانایی كمتری داشته باشد. لرنر توضیح میدهد كه «آنچه اهمیت دارد رشد رو به جلوی كودك در همهی زمینههاست.»
احتمال این كه كودك پیشدبستانی من تاخیر در رشد داشته باشد چقدر است ؟
بر طبق گفتهی آكادمی پزشكان اطفال آمریكا (AAP)? پزشكان دریافتهاند كه حدود 9 درصد از بیماران زیر 36ماهِ آنها احتمالا با یك مشكل رشدی مواجه هستند مثل مشكل در یادگیری? برقراری ارتباط? بازی كردن? یا انجام فعالیتهای فیزیكی یا مهارتهای عملی.
حدود 18 درصد از كودكان (از سن تولد تا 18 سالگی) ناتوانیهایی همچون اختلالات زبانی و حرفزدن? عقبافتادگی ذهنی? ناتوانیدر یادگیری? و مشكلات احساسی و رفتاری را تجربه میكنند. برخی از این ناتوانیها با رفتن كودك به مدرسه برطرف خواهند شد در حالی كه سایر نقایص تا كلاس دوم یا بعد از آن قابل تشخیص نیستند. كمتر از 3 درصد از این كودكان ناتوانیهای گسترده و شدید دارند? ناتوانیهایی چون عقبافتادگیذهنی? اوتیسم? اختلالات مغزی یا مشكلات شدید دیداری یا شنیداری.


ممكن است دچار چه نوع مشكلاتی بشوم ؟


اغلب والدین نسبت به سنی كه كودكشان مهارتهای حركتی همچون راه رفتن و از پلهبالارفتن را بدست میآورد، و به اینكه این موفقیت در رشد «زود» یا «دیر» حاصل شده، حساسیت زیادی نشان میدهند. ولی ممكن است شما روی مهارتهای حركتی ظریف كودكتان حساس باشید? مثلا به توان یا عدم توانایی آنها در رسم یك دایره یا شستن دندانهایشان.
در عرصهی زبان ممكن است متوجه شوید كه كودكتان با زبان پذیرشی (درك معنای كلمات و جملهها) و یا زبان بیانی (بیان افكار در قالب كلمات و جملهها) مشكل دارد.
آشنایی با محدودهی زمانی معمول برای رشد مهارتهای فیزیكی و شناختی بسیار مفید است? و شما میتوانید به عنوان یك راهنمای مسیر روی آن حساب كنید. بدین طریق خواهید دانست كه اغلب كودكان پیشدبستان مثلا تا 30 ماهگی قادر به شستن و خشككردن دستهای خود هستند و در 36 ماهگی میتوانند از 3 تا 4 كلمه در جمله استفاده كنند. خواهید دید كه تا 33 ماهگی اغلب آنها میتوانند رنگها را نام ببرند و تا 26 سالگی خواهند توانست 6 بلوك را روی هم سوار كنند.
به یاد داشته باشید كه اگر كودك شما نابهنگام بهدنیا آمده باشد? ممكن است برای رسیدن به مراحل متعدد رشد به زمان بیشتری نسبت به دیگر كودكان نیاز داشته باشد.اغلب پزشكان رشد بچهای را كه زودتر از موعد به دنیا آمده است با توجه به تاریخی كه باید در آن بهدنیا میآمد (تاریخ مقرر تولدش نه تاریخ حقیقی تولد) میسنجند و مهارتهای وی را تا دومین و سومین سال زندگیش بالا ارزیابی میكنند.


اگر كودك من تاخیر در رشد داشته باشد? دلیل آن چه میتواند باشد ؟


برخی اوقات تاخیر در رشد علت پزشكی دارد مثل پیچیدگیهای زایمان زودرس یا وضعیتی ژنتیكی مثل سندرم داون. یا این تاخیر میتواند محصول یك بیماری شدید یا تصادفی جدی باشد.
تاخیر زبانی و كلامی ممكن است ناشی از اختلال شنیداری یا مشكلی در  حنجره? گلو یا حفرههای دهان یا بینی باشد. مشكلات مربوط به « برقراری ارتباط» ممكن است در اثر مشكل سیستم مركزی اعصاب ایجاد شده باشند.
با این وجود به گفتهی هنری شاپیرو پزشك متخصص رشد اطفال در بیمارستان كودكان سنت پترزبرگ در فلوریدا? اغلب اوقات هیچ دلیل پزشكی برای توضیحِ تاخیر در رشد نمیتوان ارائه داد.


چه موقع باید به دكتر مراجعه كنم ؟


از حس خود كمك بگیرید. شما بهتر از همه كودك خود را میشناسید پس میتوانید مشكلات- یا مشكلات بالقوه او را خیلی زود پیدا كنید. به توصیهی لرنر اگر پرسش یا نگرانی داشته باشید به دنبال پاسخ آن بگردید? حتی اگر تنها برای اطمینان بیشتر باشد.
یادداشت برداری از ملاحظاتتان پیش از قرار ملاقات با پزشك مفید است. آیا چیز بهخصوصی در راه رفتن یا حرفزدن كودكتان میبینید كه شما را ناراحت میكند ؟ آیا به نظر میرسد مرحلهای از رشد را كه باید زودترها از آن میگذشت جا انداخته است ؟ آیا نشانهای خاص از تاخیری فیزیكی یا تاخیر در زبانآموزی و ارتباطات مشاهده میكنید ؟


آیا دكتر كودك من به تاخیرهای رشد توجه خواهد كرد ؟


بله? همینطور است.AAP پیشنهاد میكند كه نوزادان و كودكان به صورت غیر رسمی در حین ویزیتهای معمول از نظر تاخیر در رشد مورد معاینه قرار گیرند? و در سنین 9 ? 18 و 30 ماهگی نیز با استفاده از معاینات دورهای رسما مورد معاینهی رشد قرار گیرند. (اگر نمیخواهید معاینات 30 ماهگی را انجام دهید? میتوان معاینه 24 ماهگی را جایگزین آن نمود؛ زیرا كه برخی برنامههای كنترل سلامت معاینات 30 ماهگی را دربر نمیگیرند.)
دكتر موظف است از شما در مورد هر گونه نگرانی احتمالیتان سوال كند و با استفاده از آزمونهای ارزیابی رشد استاندارد? به دنبال مهارتهای خاص حركتی? زبانی? ارتباطی و شناختی خواهد گشت. اگر به چیز نگرانكنندهای بر بخورد شما را به یك دكتر اطفال كه در زمینهی رشد متخصص باشد ارجاع خواهد داد. سپس از كوچولوی شما ارزیابی رشد به عمل خواهد آورد? كه ارزیابی عمیقتری از مهارتهای او است. یا اگر به نظر آید كه كودك شما در رشد زبانی یا ارتباطی با تاخیر روبروست? وی را به یك گفتاردرمان ارجاع خواهد داد تا او كودكتان را از لحاظ رشد زبان به طور خاص مورد ارزیابی قرار دهد.
البته ردگیری مشكلات دیداری و شنیداری كه میتوانند بر رشد كودك در سایر زمینهها اثر بگذارند بسیار مشكل است? مگر اینكه در این كار متخصص باشید. پس معاینات مربوط به گوش و چشم نیز باید در برنامهی سلامت كودكتان گنجانده شود.
اگر نگران رشد كودك پیشدبستان خود هستید? و بین دو ویزیت برنامهریزی شده قرار دارید? تا وقت مقرر بعدی صبر نكنید. با دكتر كودكان تماس گرفته و نگرانی خود را با وی در میان بگذارید. او میتواند ترس شما را به سرعت فرونشاند? ویا شاید بخواهد در همان زمان وقت ملاقاتی برای معاینهی كودك تنظیم كند.


چه كنم اگر دكتر بگوید كودكم مشكلی ندارد و من هنوز نگران هستم ؟


اگر پزشك كودك شما را معاینه كرده و هنوز نگرانید در مراجعه به كس دیگر و پرسیدن نظر او تردید نكنید. به دنبال دكتر اطفالی بگردید كه در مسائل مربوط به رشد متخصص باشد یا اگر در مورد تاخیر رشد زبانی كودكتان نگرانید با یك گفتار درمان مشورت كنید. 
هر تصمیمی كه بگیرید? بهتر است دكتر كودكتان در جریان ویزیت دكترهای دیگر و یافتههای ایشان باشد.

 
 
 
 
 

 


فرم ورود

راه های تماس با فرامهد

سه راه متفاوت برای تماس با گروه پشتیبانی فرامهد وجود دارد .اولین راه ارسال تیکت است که در آن صورت تیکت شما بررسی و بدان پاسخ داده می شود. دومین راه به ایمیل های شرکت که در سایت نیز درج شده اند ایمیل ارسال نمایید .و آخرین راه نیز تماس با شماره تلفن فرامهد می باشد.هدف ما رضایت شماست.

آدرس ایمیل فرامهد : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس فرامهد : 26414134-۰۲۱
آدرس سایت رسمی فرامهد : www.faramahd.ir