•  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  26414134 - ۰۲۱

عوامل مؤثر بر رشد و تكامل: نگرش والدین

نگرش كلی شما نسبت به وظیفه پدر و مادری تاثیر همه جانبه ای بر كلیه عوامل موثر بر روند رشد و تكامل كودك شما می گذارد. در واقع نگرش شما به فرزند داری و نقش والدی خودتان، زیربنای ارتباط شما با كودك و همه كارهایی است كه می توانید برای رشد بهتر او انجام دهید.

اكنون كه صاحب فرزند شده اید شاید بهترین آغاز برای او این باشد كه نگرش مثبتی نسبت به اینكه پدر و مادر او هستید داشته باشید.

برخی از مردم بچه های زیاد می خواهند و بعضی دیگر كم یا هیچ. خیلی از مردم هنوز احساس می كند كه ازدواج بدون وجود بچه ناقص است و برخی دیگر معتقدند كه كودكان مانعی بر سر راه موفقیت شغلی و پیشرفت آنها هستند.

اگر نگرشی مثبت به بچه دار شدن ندارید بهتر است پدر و مادر نشوید و اگر شده اید به خود كمك كنید تا وجود او را بپذیرید. راههای مختلفی وجود دارد كه می توانید به خود و خانواده تان در پذیرش نقش جدید كمك كنید.

به طور كلی والدین مسن تر نقش پدر و مادری خود را بیشتر از صمیم قلب می پذیرند تا افراد جوانتر. معمولا وسایل ارتباط جمعی تصویر اغراق شده ای را از والدین می سازند و اگر بخواهید چنین انتظاری از خود یا همسرتان داشته باشید ممكن است با ناكامی مواجه شوید. در عین حال انتظار برخی از والدین از كودك واقع بینانه نیست؛ داشتن تصور بسیار ایده آل از كودك (مثلا اینكه یك كودك "استثنایی" باشد)، ممكن است واقعا خطرناك باشد و فقط باعث می شود با دیدن اینكه كودكتان برآورنده انتظارات شما نیست دچار یاس و رنجش شوید.

چگونه می توانید به كودك خود كمك كنید؟

بیشترین اعتماد به نفس را كودكی دارد كه خود را بپذیرید و ایجاد این تصور مطلوب از خود تا حد زیادی بستگی نگرش و برخورد شما نسبت به او دارد. چنین كودكی می تواند با تمام مشكلاتی كه زندگی بر سر راه او قرار می دهد روبرو شود.

یكی از مهمترین كارهایی كه می توانید برای كودك خود انجام دهید این است كه او را در دنیای واقعیات نگه دارید و اهداف واقع بینانه ای برای او تعیین كنید تا از ناكامیها اجتناب شود و تصور او از خود لطمه ای نبینید. از طرف دیگر، وظیفه شماست كه نقاط ضعف كودك خود را علاوه بر نكات قوت او، البته همیشه با تكیه بر نقاط قوت، به او نشان دهید تا با درك كاملی از خویشتن و اطلاع از محدودیتهایش بزرگ شود.

بهتر است محیطی برای كودكتان فراهم سازید تا فرصتهای یادگیری او را محدود نكند. زیرا اگر فرصتها محدود شوند او قادر نخواهد بود به تمامی توان بالقوه خود دست یابد.

سعی نكنید كودك خود را در یك قالب از پیش تعیین شده بگنجانید، اصراری نداشته باشید كه كودكتان حتما شبیه شما، همسرتان یا در برخی خصوصیات مانند یكی از بهترین كودكانی كه در اقوام و دوستان می شناسید باشد؛ زندگی در چنین محیطی او را به شدت سرخورده خواهد كرد. آنچه كودك به آن نیاز دارد تشویق برای شكل گیری فردیت منحصر به فرد خود اوست.

با كمك به او برای روبرو شدن و دست و پنجه نرم كردن با مسائلی كه دشوار تر از آن است كه به تنهایی حل كند، به او درس اتكا به نفس و مصمم بودن بدهید.

همچنین به یاد داشته باشید كه برای رسیدن به رشد تمام و كمال، باید طرفیتهای ذاتی كودك خود را در زمانی كه آمادگی آن را دارد تحریك و تشویق كنید. بنابراین زمان بندی اهمیت اساسی دارد. هر قدر هم كه كودك برای یادگیری تلاش كند، تا زمانی كه از نظر مرحله ای از رشد كه در آن قرار دارد آمادگی نداشته باشد یاد نخواهد گرفت. ولی وقتی آماده شد، سرعت رشد او اعجاب انگیز خواهد بود، بخصوص اگر شما علایق و تلاشهای او را با تشویق كردن تقویت كنید.

بسیاری از اوقات متوجه می شوید كه كودك شما در سیر رشد و تكامل خود به یك مرحله موقتی بدون پیشرفت رسیده است. شاید به این نتیجه برسید كه او به آخرین حد توانایی خود رسیده است. در نتیجه كودك شما برای یادگیری بیشتر، كمتر تلاش می كند و در همان سطح باقی می ماند. در حالی كه با كمی تشویق از طرف شما، با این اعتقاد كه دستیابی به موفقیت بیشتر همیشه ممكن است، می تواند به سطوح بالاتر نیز برسد.

یك مسئولیت مهم دیگر شما به عنوان پدر و مادر این است كه به كودك خود بیاموزید با دیگران ارتباط برقرار كند و نسبت به آنها توجه داشته باشد، یعنی نسبت به افراد غیر از خودش گرایش داشته باشد. با این كار تضمین می كنید كه پیدا كردن دوست برای او آسان باشد و دچار انزوا و تنهایی نشود. اگر با رفتار غیر اجتماعی كودك خود برخورد مناسب نكنید، او هرگز در اجتماع پذیرفته نخواهد شد. اصلاح این رفتارها قبل از اینكه به صورت عادت درآید و شانس او برای آمیختن با دیگران را به مخاطره بیندازد، حائز اهمیت است.

فرم ورود

راه های تماس با فرامهد

سه راه متفاوت برای تماس با گروه پشتیبانی فرامهد وجود دارد .اولین راه ارسال تیکت است که در آن صورت تیکت شما بررسی و بدان پاسخ داده می شود. دومین راه به ایمیل های شرکت که در سایت نیز درج شده اند ایمیل ارسال نمایید .و آخرین راه نیز تماس با شماره تلفن فرامهد می باشد.هدف ما رضایت شماست.

آدرس ایمیل فرامهد : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس فرامهد : 26414134-۰۲۱
آدرس سایت رسمی فرامهد : www.faramahd.ir