•  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  26414134 - ۰۲۱

خمیرِ بازی

: خمیرِ بازی، ماده نرم و شکل‌پذیری است که برای بازی بچه‌ها در خانه یا مدرسه استفاده می‌شود. اجزای اصلی خمیر بازی آرد، آب، نمک طعامو سایر افزودنی‌ها است. به بازی با این نوع خمیر، «خمیربازی» گفته می‌شود.خمیر بازی برای اولین بار در آمریکا و برای تمیزکردن کاغذ دیواری تولید شد. در دهه ۱۹۵۰ (میلادی)و با یافتن کاربرد آن به عنوان وسیله‌ای مناسب برای بازی کودکان، به سرعت بازارهای کشور آمریکا را فتح کرد.

خمیرِ بازی (Play-Doh)
خمیرِ بازی، ماده نرم و شکل‌پذیری است که برای بازی بچه‌ها در خانه یا مدرسه استفاده می‌شود. اجزای اصلی خمیر بازی آرد، آب، نمک طعامو سایر افزودنی‌ها است. به بازی با این نوع خمیر، «خمیربازی» گفته می‌شود.خمیر بازی برای اولین بار در آمریکا و برای تمیزکردن کاغذ دیواری تولید شد. در دهه ۱۹۵۰ (میلادی)و با یافتن کاربرد آن به عنوان وسیله‌ای مناسب برای بازی کودکان، به سرعت بازارهای کشور آمریکا را فتح کرد.
برای بسیاری از کودکان بازی با گل رس یا خمیر بازی اولین تجربه سه بعدی هنری می باشد . در هنگام بازی با گل رس یا خمیر بازی انگشتان کودک تماس مستقیم با مواد دارد . کار کردن با گل رس یا خمیر باعث می شود مقداری از حالات مختلف ( برای مثال خشونت ) کودک به ماده منتقل شود .از طرفی کودک با خمیر بازی رویاها و علایق خود را بروز می دهد .کمک به افزایش حس عمقی و لامسه دست ، افزایش قدرت و بهبود حرکات ظریف دستو افزایش هماهنگی چشم و دست ، افزایش توجه و تمرکز ، رها کردن اندروفین در خون و کمک به بهبود سیستم ایمنی و گردش خون ،پرورش قوه ابتکار و خلاقیت، پرورش قوة تخیل و تفکر، افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس ،بهبود مهارتهای حل مشکل ، کنترل رفتارهای خشونت آمیز و استرس زا و ایجاد امنیت و آرامش از فوائد بازی با خمیر و گل رس است.

ADHDبر حیطه های متعددی از فعالیت کودک از جمله :سرعت و میزان کار ، درک دستورات شفاهی ، پردازش فکر ، توجه و تمرکز ، مشکلات حافظه ، ایجاد ارتباطات صحیح بین آموخته ها ، رمز گشایی و رمزگردانی ، نظم و انضباط ، سازماندهی ، درک روابط فضایی و هماهنگی چشم و دست اثر می گذارد.در یک بررسی که توسط سایت آموزش ،توجه و تمرکز مرکز کاردرمانی رشد تحت نظارت حسین ربوبی در مورد فعالیتهای مفید درکودکان مبتلا به اختلال نقص توجه همراه با بیش فعالی انجام گردید مشخص شد که خمیر بازی در زمینه رفع یا تخفیف مشکلات حافظه ، توجه ، تمرکز ، درک روابط فضایی ،بهبود حرکات ظریف دست هماهنگی چشم و دست ، سازماندهی، تخلیه هیجانی و آرامش بصورت مستقیم یا غیر مستقیم اثر بسزایی دارد .بطور مثال درکودکی که به علت وجود رفتار تکانشیبه ظاهرپرخاشگر و خشن است و در جایی که اذیت کردن ، کتک زدن ، و یا پرتاب کردن شیئی بطرف سایرین قابل قبول نیست وی می تواند خمیر را بکوبد آن را به روی میز بیاندازد ، آنرا خم کند و البته این کارها اعمال خراب کننده نیستند زیرا دوباره می توان خمیر را به صورت اول در آورد .بازی با خمیر و گل برای کودک آرامبخش است. کودک می تواندخمیر را دستمالی کند چنگ بزند فشار دهد در آن حفره ایجادکند. آنرا پهن کند. اشیاءکوچک رادرآن پنهان کند و سپس پیداکند.

وی از گل رس و یا خمیر بازی برای ساختن انسان، حیوان، درخت و اشیاء دیگر استفاده می کند . می توان همراه خمیر وگل به کودک اشیائی مثل دکمه، مداد، سکه یا چوب بستنی وغیره داد تابجای چشم ودست پای آدمک خمیری بکار گیرد..
در بررسی که در گروه آموزشی مرکز کاردرمانی رشد تحت نظارت دکترابراهیم پیشیاره و توسط حسین ربوبی در مورد خمیر بازی کودکان انجام شد مشخص گردید : برای کودکان سه ساله نهایتا 30 دقیقه بازی با خمیر کافی است ودرسنین بالاتر با توجه به علاقمندی کودکان این زمان افزایش می یابد. بعد از بازی باخمیر برای شستن دستهابه کودک تذکر دهید.در جلسات مشاوره و آموزش به خانواده ها که در مرکز کاردرمانی رشد برگذار می شود به والدین دو نوع روش تهیه خمیر بازی آموزش داده می شود:
روش اول : ابتدا این مواد را به مقدار ذکر شده فراهم کنید: آرد سفید 4 دسی لیتر ،نمک 2دسی لیتر ،زاج سفید 2 قاشق غذا خوری ،آب جوش 5 دسی لیتر ، روغن مایع 2 تا 3 قاشق غذا خوری و رنگ خوراکی . سپس آرد سفید و زاج سفید را با هم خوب مخلوط کنید .بعد آب را جوش آورده ،روغن مایع و رنگ خوراکی را در آب بریزید ونهایتا مخلوط آرد و زاج سفید را در آب بریزید وخوب هم بزنید . متاسفانه کودک نمی تواند با این خمیر شیئی درست کند که برای همیشه باقی بماند.

در روش دوم خمیری معرفی می شود که مانند گل رس بعد از مدتی خشک و قابل رنگ کردن می شود .ابتدا دو فنجان آرد را با یک فنجان نمک و یک فنجان آب و دو قاشق غذا خوری روغن مخلوط کرده و سپس آن را مالش دهید تا بصورت خمیر در آید و سپس به آن رنگ اضافه کنید .توجه داشته باشید . هرچه بیشتر مالش دهید خمیر کمتر در هنگام خشک شدن ترک می خورد.

در انتها به یاد داشته باشید مشارکت کودک در تهیه و ساخت خمیر بازی در نوع خود برای وی تجربه ای مفید ولذت بخش است.

موارد مرتبط

فرم ورود

راه های تماس با فرامهد

سه راه متفاوت برای تماس با گروه پشتیبانی فرامهد وجود دارد .اولین راه ارسال تیکت است که در آن صورت تیکت شما بررسی و بدان پاسخ داده می شود. دومین راه به ایمیل های شرکت که در سایت نیز درج شده اند ایمیل ارسال نمایید .و آخرین راه نیز تماس با شماره تلفن فرامهد می باشد.هدف ما رضایت شماست.

آدرس ایمیل فرامهد : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس فرامهد : 26414134-۰۲۱
آدرس سایت رسمی فرامهد : www.faramahd.ir