•  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  26414134 - ۰۲۱

سوالات جنسی کودکان در دوره های مختلف سنی

والدین باید بدانند که برای آغاز آموزش جنسی، سن مشخص و ثابتی وجود ندارد و صبر کردن تا زمانی که کودک به مدرسه رود و در آنجا اطلاعاتی در زمینه امور جنسی کسب کند به هیچوجه جایز نیست.

کودکان دوره پیش دبستانی:

کنجکاوی در زمینه مسائل جنسی در سنین پیش دبستانی (3-5 سالگی) امری کاملا طبیعی و عادی است . پرسشهای کودک ناشی از کنجکاوی اوست و منظورش کسب آگاهی به امور صرف جنسی نیست . از این رو والدین باید به همان صورت که به پرسشهای غیر جنسی کودک بادقت و صحیح پاسخ می دهند به پرسشهای جنسی او نیز دقیق و صحیح جواب دهند تا کنجکاوی کودک به طریق درستی ارضا گردد. کودکان در دوره پیش دبستانی نسبت به خصوصیات جسمانی خود و پی بردن به تفاوتهای جنسی بین دختر و پسر کنجکاوند و به هنگام استحمام ، توالت و یا تعویض لباس به بدن خود و اطرافیان نگاه می کنند . والدین نباید دربرابر کودک لخت ظاهر شوند و یا در مقابل او نزدیکی جنسی کنند . چنانچه به هنگام تعویض لباس زیر، کودک برحسب تصادف وارد اطاق شود، والدین نباید بر سر کودک فریاد بکشند ، بهتر است فورا لباس خود را بپوشند.

 

سوالات کودکان درباره اینکه بچه از کجا و چگونه به وجود می آید؟

اگر کودکی در سنین 3 تا 5 سالگی بپرسد«بچه از کجا می آید؟» بهتر است به او گفته شود «ازشکم مادر». اگر والدین انتظار کودکی را دارند باید فرزند خود را به موقع از این موضوع آگاه سازند و حتی به او اجازه دهند تا حرکت نوزاد را در شکم مادر لمس کند. کودک ممکن است از مادر بپرسد «بچه چگونه از شکم مادر بیرون می آید؟» مادر در جواب خواهد گفت : «زمانی که بچه در داخل رحم به اندازه ی کافی بزرگ می شود و قادر است در خارج از شکم مادر زندگی کند آنوقت مادر به بیمارستان می رود تا به کمک پزشک بچه از شکم مادر بیرون آورده شود » اگر کودک بپرسد«بچه از کجا بیرون می آید؟» مادر بهتر است بگوید:«بین پاهای مادر محفظه ای وجود دارد که بچه به کمک پزشک از آنجا بیرون می آید» چنانچه کودک سوال کند «رحم مادر چه اندازه است؟» مادر می تواند بگوید:«بادکنک را که دیده ای ، اگر در آن بدمیم بزرگ می شودو اگر بادش را خالی کنیم کوچک می شود رحم مادر نیز همچون بادکنک زمانی که بچه در درون آن قرار دارد بزرگ می شود و پس از خروج بچه ، مجددا کوچک می گردد.» اگر کودک در ادامه ی سوالاتش بپرسد«مادر بگذارد راه خروج بچه را ببینیم»مادر در جوابش بهتر است بگوید :«نه این عضو جزئی از بدن من است و به کسی نشان داده نمی شود»

 

کودکان دوره دبستان:

کودکان در سنین دبستان نیز به کنجکاویهای خود درباره امورجنسی ادامه می دهند . کودکان در این دوره نیز همچون دوره پیش دبستانی با دوستان خود درباره امور جنسی صحبت می کنند از این رو والدین و معلمان باید مهارتها و آگاهی های کودک را به حدی افزایش دهند که بتواند درباره رد یا قبول مطالب شنیده شده بدرستی قضاوت کرده و تصمیم مناسب بگیرد . در این دوره کنجکاویها به زندگی زناشویی، اعضای جنسی و ارتباط با  جنس مخالف معطوف می شود. والدین و معلمان با بحث های دوستانه و نظارت و کنترل دقیق در رفتارها و رفت و آمدهای کودک ، باید شیوه های صحیح برخورد با امور جنسی را به کودک آموزش دهند. کودکان همچنین در پایان دوره دبستان ، باید توسط افراد آگاه و مطلع با تغییرات جسمانی و روانی دوران بلوغ آشنا شوند تا به هنگام وقوع آن دچار دلهره و نگرانی نگردند.

موارد مرتبط

فرم ورود

راه های تماس با فرامهد

سه راه متفاوت برای تماس با گروه پشتیبانی فرامهد وجود دارد .اولین راه ارسال تیکت است که در آن صورت تیکت شما بررسی و بدان پاسخ داده می شود. دومین راه به ایمیل های شرکت که در سایت نیز درج شده اند ایمیل ارسال نمایید .و آخرین راه نیز تماس با شماره تلفن فرامهد می باشد.هدف ما رضایت شماست.

آدرس ایمیل فرامهد : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تماس فرامهد : 26414134-۰۲۱
آدرس سایت رسمی فرامهد : www.faramahd.ir